Εγώ, όπως γράφω παραπάνω, το έχω τελειώσει (επίσης έχω τελειώσει και άλλο αντίστοιχου περιεχομένου).

Αν θες απλώς το τυπικό προσόν, πήγαινε σε ένα μεταπτυχιακό άλλου δημόσιου πανεπιστημίου που είναι δωρεάν.
Το συγκεκριμένο είναι ιδιαιτέρως απαιτητικό, αν και δεν έχει υποχρεωτικές ώρες παρακολούθησης (τα μαθήματα είναι λίγα, διεξάγονται το Σαββατοκύριακο, οπότε μπορείς να εργάζεσαι παράλληλα άνετα) όπως άλλα μεταπτυχιακά προγράμματα.
Ευχάριστη έκπληξη είναι τα βιβλία του, που είναι ειδικές εκδόσεις κανονικά βιβλιοδετημένες για το ΕΑΠ με σύγχρονη ύλη προσαρμοσμένη πλέον στου Ευρωκώδικες. Επίσης, χορηγούν και άλλα αναγνωρισμένα βιβλία της αγοράς. Αναφέρω ενδεικτικά τη Δυναμική του CHOPRA, το κορυφαίο κατά τη γνώμη μου βιβλίο για τη δυναμική των κατασκευών.

Συμπερασματικά, μη κάνεις αίτηση επιπόλαια, γιατί και λεφτά θα δώσεις και θα χρειστεί να ασχοληθείς αρκετά. Αν το κάνεις συνειδητά θα δεις ότι δε θα πάνε χαμένα τα λεφτά σου. Επίσης, αν δεν έχεις κάποιο ικανοποιητικό θεωρητικό υπόβαθρο θα δυσκολευτείς να τελειώσεις (το 50% των συμφοιτητών μου το παράτησαν, λόγω δυσκολίας ίσως και λόγω οικονομικής συγκυρίας).